Co to jest iniekcja ciśnieniowa i kiedy się ją stosuje?

Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najbardziej interesujących, a zarazem bardzo skutecznych środków odnawiania budowli. Z pozoru może wydawać się bardzo prosta, lecz w istocie jest to złożony system naprawczy wymagający fachowej wiedzy. Stosuje się ją nie tylko do usuwania wad w budynkach mieszkalnych czy publicznych, ale także do reperowania usterek w mostach. 

Dowiedz się, w jaki sposób wykonywana jest iniekcja budowlana oraz kiedy powinieneś ją zastosować. W tym artykule przybliżymy ci ten jakże interesujący temat.

Wpis stworzyłem w oparciu o materiały przedsiębiorstwa Dobre Izolacje – specjalisty w tej branży.

Co to jest iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja ciśnieniowa w skrócie to nic innego jak wypełnianie ubytków w budynku masą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją ciśnieniową pozwala na wypełnianie rys, pęknięć i ubytków w murze, również umożliwia wypełnienie gruntu bądź struktury konstrukcji. Jest to wszechstronny system o powszechnym zastosowaniu wszędzie tam, gdzie pojawiają się ubytki i defekty budowlane.

Jest to jednak dość trudny proces do którego potrzeba wykwalifikowanej firmy. Przez tak zwane iniektory umieszczone w wywierconych zagłębieniach wprowadzana jest specyficzna mieszanina o formule i lepkości dopasowanej do rodzaju wad. Napełnia ona nawet małe luki, uszczelniając i wzmacniając strukturę. W skład mieszanek używanych do iniekcji ciśnieniowej mogą wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa oraz piasek czy cement. Formułę dobiera się specjalnie w każdym wypadku, by otrzymać maksymalną efektywność oraz dobry efekt.

Kiedy iniekcja ciśnieniowa jest niezbędna?

Najczęściej spotykanym problemem, do jakiego używa się iniekcję budowlaną, jest zawilgocenie nieruchomości. Może być sporo powodów tego problemu, ale w prawie każdym wypadku iniekcja ciśnieniowa może być dobrym rozwiązaniem. Ta procedura jest szczególnie praktyczna, kiedy nie chcemy czy też nie możemy postawić na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja ciśnieniowa uzupełni wszelkie ubytki i pory, izolując konstrukcję, uniemożliwi wilgoci dojść w głąb murów. Ważne jest, żeby dobrać kompetentną, profesjonalną firmę, która zajmie się realizacją iniekcji ciśnieniowej. Nigdy nie należy wykonywać iniekcji samemu bez żadnego doświadczenia. Specjaliści potrafią wybrać rodzaj mieszanki oraz iniektorów zależnie od danego problemu. Mimo iż iniekcja budowlana wygląda na łatwy system, bardzo łatwo o fuszerkę w momencie, gdy nie posiadamy wystarczającej wiedzy.