Co to są elektronarzędzia i co mieści się w tej kategorii?

W typowym mieszkaniu zazwyczaj posiadamy elektronarzędzia, ale nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Istnieją takie elektronarzędzia, których używamy przy każdym remoncie domu, ale także takie akcesoria, które wykorzystywane są przy cięższych i bardziej fachowych zadaniach, więc właściwie nie ma potrzeby aby kupować. Co to są te elektronarzędzia, jakie wyróżniamy i kto powinien je kupić?

Charakterystyka elektronarzędzi

Elektronarzędzia stworzono żeby przyspieszyć wiele prac naprawczych i domowych. Mają silniczek elektryczny i są one napędzane prądem – w sklepach znajdziemy takie, które powinno się podłączyć do gniazdka, oraz takie posiadające akumulator. Są one trwałe i pozwalają na zrobienie takich prac, które byłyby niezmiernie czasochłonne za pomocą tradycyjnych ręcznych narzędzi, albo byłyby wręcz niemożliwe. Możemy zrobić za ich pomocą dziurę w murze, lub przedzielić jakieś twarde materiały. Wybierając elektronarzędzia koniecznie zwróćmy uwagę na typ zasilania – te, które podłącza się do gniazdka z prądem nie są narażone na rozładowanie się, mimo to będą słabym nabytkiem jeśli chcemy remontować coś w miejscu, gdzie prądu nie ma, dla przykładu na działce. Na dodatek powinniśmy być świadomi tego, że kable często się plączą. Elektronarzędzia, które posiadają akumulator przeważnie mają mniejszą moc i mogą się szybko rozładowywać. Nie posiadają za to kabla więc są bardzo mobilne i nic nie stoi na przeszkodzie aby trzymać je nawet w samochodzie.

Które elektronarzędzia przydadzą się w domu?

Wiertarka

Prawdopodobnie najczęściej widzianym w każdym domu oraz najbardziej powszechnym elektronarzędziem jest wiertarka. Jest przydatna w trakcie wszystkich prac remontowych i pozwala na zrobienie otworów w ścianie, drewnie lub metalu. Mamy możliwość zakupienia jej w wersji podstawowej, ale też z funkcją wiercenia udarowego, a co za tym idzie będziemy mogli zrobić otwory także w betonie albo murze z cegieł. Jeżeli planujemy wiercenie otworów w betonie, kamieniu lub marmurze to może się przydać wiertarka z funkcją młota udarowego, czyli młotowiertarka.

Wkrętarka

Następnym elektronarzędziem jest wkrętarka, możemy ją kupić jako osobne urządzenie, albo kupić wiertarkę z funkcją wkrętarki. Ta jest pomocna przy dokręcaniu i odkręcaniu śrub i wkrętów. Do tego przeważnie wystarczy skorzystać ze śrubokrętu, ale podczas większej ilości takich prac, elektronarzędzie niesamowicie usprawnia oraz uefektywnia robotę.

Szlifierka

Zazwyczaj w garażu faceta znajdziemy także szlifierkę, którą wykorzystuje się do cięcia metalu, betonu oraz ceramiki, ale także do szlifowania, czyszczenia oraz usuwania rdzy z różnych miejsc.

Większa ilość elektronarzędzi, które spotkamy w warsztacie albo ogrodzie

W dodatku w warsztacie bardzo często odnajdziemy pilarkę, która wykorzystywana jest zazwyczaj do cięcia drewna ,bądź tworzyw sztucznych.

Majsterkowicze przeważnie posiadają w swoim wyposażeniu spawarkę. Pozwala ona na scalanie części metalowych za pomocą spoiwa. Prawie tak samo jest w przypadku lutownicy. Przy jej pomocy też można trwale połączyć części metalowe. Różnicą jest w tym przypadku to, że spoiwem jest lut. Do elektronarzędzi zaklasyfikujemy też frezarkę oraz strug elektryczny.

Źródło: Elkom – sklep internetowy z elektronarzędziami