Co warto wiedzieć na temat nawadniania kropelkowego?

Nawadnianie kropelkowe to z całą pewnością ogromne udogodnienie w pielęgnacji roślin, z tego powodu, że  oprócz oszczędności czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza straty wody, więc koszty utrzymania ogrodu. Przeczytaj nasz tekst aby dowiedzieć się jak wygląda montaż takiego nawadniania, jakie są jego plusy i wady, czy jak zrobić nawadnianie kropelkowe z butelki!

Co to jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to sposób podlewania roślin za pomocą kropli wody, które są podziemne a także doprowadzane centralnie w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Ta technika nawadniania pozwala nam na dobre nawodnienie gleby bądź podłoża uprawowego zgodne z wymogami roślin. W takim systemie nawadniania ciesz aplikowana jest w punktowe miejsca poprzez różnego rodzaju emiterów. Te które są najpopularniejsze to linie i taśmy kroplujące oraz emitery igłowe. Należy także dodać , iż instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  to korzystna inwestycja nie zapominaj że w dłuższej perspektywie czasu zwraca się pieniężnie. Ponadto podlewanie ręczne jest wyjątkowo nieefektywne w przeciwieństwie do nawadniania kropelkowego. Używając dobre ciśnienie roślinom doprowadzana jest odpowiednia ilość wody. Są to powody, przez które posiadacze ogródków coraz częściej decydują się na montaż systemu automatycznego podlewania.

Ile trzeba wydać na montaż systemu nawadniania kropelkowego?

W przypadku, gdy powierzchnia Twojego ogrodu wynosi około 1000 m2 cena zamontowania automatycznego a także sterowanego nawadniania kropelkowego wzbogaconego o filtry może wynieść około 10-15 tysięcy złotych. Sam koszt  montażu wynosi około 11-13 zł/m². Z kolei sterowniki elektroniczne to koszt od około 200 zł do ponad 1000 zł, potem powinniśmy wydać około 250 złotych  za 50 metrów węża kroplującego. Za rury do systemu nawadniania musimy wydać około 110 złotych za pięćdziesiąt metrów. 

Ile cieczy pobiera nawadnianie kropelkowe?

Faktem jest, że ilość wody pobieranej poprzez nawadnianie kropelkowe dopasowany jest do wymogów ogródka, klimatu czy też warunków pogodowych. W polskich warunkach trawnik wymaga około 5 milimetrów wody w ciągu dnia. 

Nawadnianie kropelkowe –  potencjalne zastosowania w ogrodzie

W przeszłości linie kroplujące były stosowane w większości w uprawach z osłonką – w szklarniach i tunelach foliowych. Nie da się ukryć, że obecnie wciąż jest to najpopularniejsza rola powyższych technologii. Linie kroplujące które działają punktowo pozwalają na pożyteczną uprawę zarówno roślin jadalnych, a także ozdobnych. Mozna je z powodzeniem instalować przy żywopłotach, warzywniaku lub przydomowym sadzie. 

Należy również dodać, że częściej nawadnianie kropelkowe stosuje się także aby nawodnić rośliny na balkonie czy też tarasach które są posadzone w pojemnikach. Bezsprzecznie systemy kropelkowego nawadniania roślin w pojemnikach ogromnie upraszczają dbanie o nie. Nawadnianie kropelkowe znajduje swoje zastosowanie podczas dostarczania wody pojedynczym roślinom, a nie nadaje się do podlewania zwartego obszaru który obsadzony jest roślinnością. Jest to powód dlaczego nie stosuje się go do podlewania trawnika czy też roślin okrywowych.

Nawadnianie kropelkowe – plusy oraz minusy

Linia, która kropluje wyposażona jest w kroplowniki, które umiejscawia się tuż obok uprawianych roślinach. Woda spływając stopniowo w głąb gleby jest efektywnie pobierana przez korzenie roślin. Procesem możemy sterować tak, aby spełnić wszystkie wymagania konkretnych rodzajów roślin. Automatyzacja takiego procesu pozwala na planowanie oraz pracę w zgodzie z zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody porównując ją z tradycyjnym podlewaniem jest bardzo duża bo linia kroplująca zmniejsza utraty wody nawet o 65 procent Pamiętaj że nawadnianie kropelkowe uniezależnia ogród od zmiennej pogody czy anomalii pogodowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że podczas nawadniania kropelkowego nie występuje moczenie nadziemnych części roślin, co zmniejsza możliwość poparzenia liści w upalne dni bądź wystąpienia chorób grzybowych jest mniejsze. Jedynymi wadami systemu są:  wymaganie konserwacji i filtracji a także fakt , że z czasem może się zapychać.