Czym charakteryzuje się dach z blachy na rąbek?

Dachy z blachy na rąbek od długiego czasu są obecne w architekturze – od bez mała kilku stuleci zaznaczają zjawiskowy kształt i renomę budowli architektonicznych. Kiedyś często stosowane w publicznych budynkach oraz budowlach o przeznaczeniu religijnym, teraz uwydatnia współczesny i wyrafinowany design nowych konstrukcji. W ostatnich latach dachy z blachy na rąbek przeżywają rozkwit, a to wszystko dzięki najnowszej technologii montażu, w dzisiejszych czasach nie jest to już czasochłonny i skomplikowany proces przeznaczony tylko dla najbogatszych. Obecnie także Twój dom ma możliwość nabrać niebywałego sznytu. W tym artykule powiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich plusach, a także alternatywnych opcjach. Zachęcamy do lektury.

Tekst został napisany dzięki uprzejmości firmy Dach i Strych – wykonawcy dachów na rąbek.

Co to jest dach z blachy na rąbek?

Dachy z blachy na rąbek właściwie płaty metalu połączone charakterystycznym zagięciem, od tego pochodzi określenie rąbek. Forma dachu na rąbek możliwa jest także wertykalna, jak też horyzontalna. Jest to jedno z najtrwalszych typów pokryć stosowanych w współczesnym budownictwie, sprawdzi się w każdym przypadku, w którym szczelność jest najważniejsza. Dach może być wykonany z mnóstwa różnych gatunków metalu, ale najpopularniejszym rozwiązaniem jest blacha ocynkowana. Niegdyś sposób montażu przysparzał dużą ilość kłopotów, ponieważ formowanie arkuszy bywało czasochłonne. Dziś do dyspozycji mamy system montowania elementów na zatrzask, który jest o wiele szybszy i łatwiejszy do stworzenia.

Jakie zalety mają dachy z blachy na rąbek?

Dach z blachy na rąbek zyskuje ostatnio coraz większą popularność, a to wszystko dzięki całej masie cech, jakie posiadają. Ważnym względem, na który zwraca uwagę większość klientów, jest ich wygląd. Takie dachy nadają konstrukcji lekkość i harmonijny wygląd. Będą doskonale prezentować się nie tylko na nowoczesnych budynkach, lecz również tych o bardziej tradycyjnym wyglądzie. Prosty, elegancki i wyjątkowy wygląd to cechy, które posiadają dachy z blachy na rąbek. Duży przekrój kolorów także przemawia na korzyść tego systemu krycia dachów.

Przy fachowo wykonanej obróbce blacharskiej dachy z blachy na rąbek są niezwykle szczelne. Sprawdzą się również w przypadku konstrukcji, gdzie dach ma za mały spadek, żeby ułożyć na nim dachówkę lub gonty. Dachy z blachy na rąbek to świetny sposób na pokrycie więźby dachowej o stopniu nachylenia mającym jedynie 5°.

Kolejną ich zaletą jest lekkość. W porównaniu do różnych typów pokryć odznaczają się zaskakująco niską wagą, co jest ważne, kiedy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, bądź konstrukcja dachu nam na to nie pozwala.

Alternatywne rozwiązania

Alternatywą dla dachu z blachy na rąbek są tradycyjne dachówki ceramiczne czy betonowe, jednakże należy pomyśleć o tym, że dachówka to pokrycie o dużej wadze. Konstrukcja dachu musi być zrobiona z twardego i dobrze pokrytego impregnatem drewna.

Gont bitumiczny to niezbyt ciężkie rozwiązanie, ale ma pewne wady. kiedy stosowany jest w miejscach zacienionych lub wilgotnych mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc potrzebuje częstej pielęgnacji i impregnowania go preparatami wstrzymującymi ten proces.