Dwujęzyczność – plusy

Bezsprzecznie dzisiaj znajomość języków jest niezwykle ważna dlatego właśnie warto uczyć dzieci od początku z językami obcymi. Dwujęzyczna szkoła podstawowa w Gdańsku to świetny pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto w których znajdziesz taką szkołę. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w którym rodzice decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy warto zacząć taki proces? Prawdę mówiąc najlepiej wprowadzić go tak szybko, jak tylko jesteś w stanie. Z taką decyzją nie ma na co czekać. Tak naprawdę noworodek od samym narodzin nieświadomie uczy się melodii języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do 3. roku życia. Warto też postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – czym jest?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu to system oparty na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego trybu nauki prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Plusy tego stylu nauczania to:

  • kreowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej i tej w kulturze obszaru językowego różniącego się od ojczystego;
  • nauka książek, kultury a także historii krajów innych niż ojczysty;
  • sprawniejszy dostęp do zagranicznych programów naukowych;
  • możliwości kontynuowania edukacji za granicą.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Plusów dwujęzyczności jest bardzo dużo. Poniżej je wypunktowaliśmy.

Nauka tolerancji

Czy zdajesz sobie sprawę, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej tolerancyjne. Ma to miejsce ze względu na to, że intuicyjnie czują, że nie istnieje jedna obiektywna prawda. 

Dziecko będzie miało lepszą wymowę

Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować swój akcent.

Korzyści dla rodzica

Podjęta decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności przynosi korzyści wszystkim domownikom. Opiekunowie aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą władać językiem obcym, a czasem także się z nim dokształcać.

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność?

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności dobrze wspomaga proces jego rozwoju. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. A także dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą a także ma wielki wpływ na szybsze opanowanie nowego języka. Kładąc odpowiedni nacisk na dwujęzyczność, z biegiem czasu zakres słów dziecka będzie o wiele bogatszy i pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.