Fotowoltaika w Gdyni- czy warto?

Ostatnimi czasy coraz częściej można spotkać się z promowaniem fotowoltaiki. Czym one właściwie są? I czemu są takie popularne? Panele słoneczne wbrew niektórym opiniom nie są złożonym mechanizmem. W skrócie ich najważniejszym celem jest przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Ponadto w przypadku większej ilości energii istnieje możliwość przekazania jej do  zakładu energetycznego. To jest powód dla którego coraz więcej właścicieli domów, a także przedsiębiorców decyduje się na ich posiadanie, mając nadzieję na znaczne obniżenie opłat za energię elektryczną. Dodatkowym czynnikiem napędzającym popyt na fotowoltaikę są programy oferujące dofinansowanie na ich zakup. 

Minusy i zalety paneli słonecznych

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o montażu fotowoltaiki warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a także zastanowić się, czy mamy ku temu odpowiednie warunki. Należy pamiętać, że panele muszą być instalowane w miejscu słonecznym, warto unikać miejsc zacienionych.
Pierwszym i ważnym plusem paneli fotowoltaicznych jest niewątpliwie to, że jest to ekologiczne źródło energii. Posiadając własne panele słoneczne na pewno zdobywamy pewnego rodzaju niezależność od podwyżek cen za prąd,  co więcej energia słoneczna jest odnawialna co daje pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez limitów. Oczywiste jest, iż w miesiącach letnich produkcja prądu wzrośnie, niż w zimą, dlatego w przypadku wyprodukowania więcej prądu można przesłać do elektrowni, aby następnie odebrać go w sezonie mniejszego natężenia światła.  Na pewno zwiększona popularność paneli wynika z programów z dotacjami na ich montaż. Jak widać fotowoltaika ma wiele zalet, a jakie są jej minusy?
Na pewno ich cena. Mimo ulg w podatkach i dotacji nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, produkcja prądu zależna jest od  liczby dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o panelach fotowoltaicznych można powiedzieć jedno- mają one więcej plusów, niż minusów dlatego warto rozważyć ich montaż jeżeli tylko mamy takie możliwości. 

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o zainwestowaniu w panele słoneczne, warto zastanowić się jaki sprzęt wybrać? Przed montażem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać solidnej, ponieważ panele fotowoltaiczne są niewątpliwie inwestycją na lata. Ważne, aby były solidne i dobrej jakości, duże znaczenie ma odporność na warunki atmosferyczne. Są to aspekty, przemawiające za za nie oszczędzaniem na kupnie fotowoltaiki. Warto zainwestować więcej gotówki, aby mieć pewność, że nie nie sprawią problemów już po krótkim czasie. Znaczący wpływ na ich wytrzymałość mają nie tylko materiały z jakich są wykonane, ale także poprawny ich montaż. Niewłaściwie zainstalowane panele są przyczyną awarii, nawet jeżeli jakość ich wykonania jest doskonała.  

Dofinasowanie fotowoltaiki w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, posiadającym jeden z wyższych wskaźników nasłonecznienia w Polsce, co ma wpływ na wytworzenie dużych ilości energii elektrycznej. Dlatego zwłaszcza tam warto inwestować w to źródło prądu. W Gdyni już od 2016 roku funkcjonują dotacje miejskie na instalację paneli fotowoltaicznych. Można tutaj uzyskać zwrot nawet 25procent wartości instalacji. W 2021 r. program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dotacji do tej inwestycji. Zainteresowanie jest tak duże, że z pewnością nie każdy da radę z niego skorzystać. Ponadto istnieje także możliwość otrzymania wsparcia z programu Czyste Powietrze, i tutaj kwota dotacji jest nieco wyższa, ponieważ wynosi 5000 zł. Ci, którzy nie załapią się na żaden z programów mogą otrzymać niedawno uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na odpowiednich zasadach. 
Źródło: Sollab – montaż fotowoltaiki w Gdyni