Na czym polega deratyzacja?

Co powoduje deratyzacja?

Najłatwiej jest powiedzieć, że deratyzacja polega na dyskwalifikacji myszy i szczurów. Gryzonie rozmnażają się w zastraszającym tempie, a niestety są nosicielami poważnych chorób i sieją spustoszenie w piwnicach albo co gorsza w ścianach, nadgryzają kable i niszczą rury .

Deratyzacja dzieli się na chemiczną i mechaniczną, polecane jest również łączenie obydwu środków w celu lepszego efektu. Deratyzacja chemiczna wykorzystuje trutki i pestycydy, które wykładane są w miejscach gdzie szczury pojawiają się najczęściej. Trutki mogą mieć konsystencję ziaren, pianek i granulatów. Wszelkie trucizny są dostatecznie zabezpieczane przed innymi zwierzętami i dziećmi oraz odpowiednio oznaczone. Deratyzacja mechaniczna polega na postawieniu specjalnych pułapek, wabików albo lepów, które łapią gryzonie. Sama w sobie nie zabija myszy.

O czym trzeba pamiętać przy deratyzacji?

Dobrze jest nie dopuszczać dzieci i zwierząt do pułapek i trutek na gryzonie. Najbardziej narażone na zatrucie są koty, które łapią myszy. Szkodniki, które wezmą truciznę stają się osowiałe, jednak ciągle przemieszczają się. W konsekwencji kot szybciej może na nie zapolować, niestety powoduje to zatrucie się zwierzaka. Ważne jest aby dokładnie zamknąć przed zwierzakami domowymi wszystkie pomieszczenia, w których rozłożone są trutki, a jeżeli tylko możemy to zawieźmy pupila na kilka dni do bliskich.

Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie deratyzacji?

Każdy zarządzający nieruchomością jest zobowiązany do zorganizowania deratyzacji w sytuacji kiedy w budynku zaczynają być widoczne gryzonie. Wynika to z przepisów – wspomina o tym Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, to o deratyzację części wspólnych nie musisz się martwić, ponieważ jest to w gestii administracji albo wspólnoty mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo odrębne przepisy, które opisują jak często należy wykonywać deratyzację. W Warszawie konieczne jest to dwa razy w roku – w okresie kwiecień-maj a także listopad-grudzień. Aby przeprowadzić deratyzację profesjonalnie zadzwoń do Dezynsekcja i deratyzacja Hanna Skowronek. Firma ta świadczy usługi na obszarze takich dzielnic stolicy jak Bielany czy Praga.

Weź pod uwagę, że nie warto odkładać w czasie deratyzacji. Przede wszystkim niewykonanie odszczurzania w określonych terminach jest wykroczeniem i bardzo możliwe, że dostaniesz za to grzywnę. A dodatkowo, myszy i szczury są realnym problemem i im bardziej będziesz przedłużać wykonanie odszczurzania, tym większe prawdopodobieństwo niepowodzenia. Przy bardziej zaawansowanym problemie warto więc wynająć sprawdzoną firmę, którą spokojnie zaklepiesz w Warszawie.