W jakim celu przeprowadza się proces due dilligence?

Ostatnie, turbutlentne czasy wywołały sporo przetasowań na rynkach finansowych. Na wielu sektorach kryzys odcisnął na prawdę mocne piętno. Dużo przedsiębiorców zmuszonych jest do zmiany swojej strategii. Sporo też musiało wyprzedać swój dobytek.

Bez cienia wątpliwości przy wszystkich zmianach wdrażanych w firmie potrzebne jest rzetelne biuro rachunkowe.

To właśnie biuro rachunkowe w Koszalinie pomaga przeprowadzić audyt due dilligence w wybranym przedsiębiorstwie. Czym ono jest, na czym polega i z jakich pobudek się je przeprowadza?

Due dilligence – co to?

Due Dilligence to rodzaj badania firmy pod kątem jego efektywności i rentowności. Przeważnie zlecane jest przez konsorcja zainteresowane przejęciem danej organizacji.

Proces due dilligence obejmuje dokładną analizę wszystkich aspektów działania organizacji. Jego rezultatem jest całościowy obraz działania firmy. Proces na wyraźną prośbę osoby zainteresowanej przeprowadza zewnętrzne biuro rachunkowe.

W celu zachowania jak największego obiektywizmu biuro rachunkowe odpowiedzialne za badanie nie powinno być w jakikolwiek sposób skoligacone z żadną ze stron.

Podmiot bada się pod kątem finansowym, podatkowym, prawnym i biznesowym. Szerokie spojrzenie pozwala ocenić kondycję organizacji z wielu stron.

Jak przeprowadzić badanie due dilligence by było miarodajne?

Przeprowadzenie tego typu badania trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Im większa firma, tym więcej elementów trzeba poddać ocenie. Ważne jest, by biuro rachunkowe, któremu zleca się wykonanie badania miało pełny wgląd do dokumentów. Tylko pełna transparentność sprawi, że badanie będzie zrobione poprawnie.

Organizujac due dilligence startuje od wyboru audytora. Decydując się na wybrane biuro rachunkowe inwestor podpisuje z nim umowę. Podpisywane jest także porozumienie o ochronie poufnych danych firmy. Żadna ze stron nie powinna doprowadzić do wycieku informacji – może to mieć negatywne skutki.

Ani inwestor, ani audytowana firma nie powinny przeszkadzać fachowcom w badaniu. Oznacza to pełną współpracę, szczere udzielanie odpowiedzi i nie zatajanie żadnych szczegółów.

Biuro rachunkowe zazwyczaj deleguje do badania swoje zespoły złożone z ekspertów różnych dziedzin. W skład takiej komisji wchodzą m.in. specjaliści od ekonomii, prawa, rachunkowości, HR czy marketingu.

Po zakończeniu prac prezentowane są wyniki. W oparciu o nie strony podejmują decyzję o dalszych krokach. Rezultaty due dilligence pokazują nam, które obszary firmy należy poprawić, w któych drzemie największy potencjał, a z któych należy zrezygnować.

Biuro rachunkowe – gdzie znaleźć godnych zaufania partnerów?

Firm consultinogwych oraz biur rachunkowych jest na rynku coraz więcej. Decydując się na badanie due dilligence zawsze będziemy chcieli wybrać najlepszego wykonawcę. Jakimi kryteriami kierować się wybierajac?

Istotna jest renoma firmy i opinie innych. Na decyzję wpływa też oferta audytorów – to jakich specjalistów oferuje biuro rachunkowe i w jakiej cenie. Oczywiście termin wykonania zadania jest następnym ważnym czynnikiem.